Naslovnica Rifin's news Mirovinski fondovi uključit će se u privatizaciju Ine i HEP-a ili zbogom zdrava pameti

Mirovinski fondovi uključit će se u privatizaciju Ine i HEP-a ili zbogom zdrava pameti PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Nedjelja, 07 Travanj 2002 11:01


Mirovinska reforma je uglavnom, što se tiče tehničke strane, gotova ili skoro gotova. Drugi stupanj mirovinskog osiguranja je definiran i fondovi su osnovani. Osnivači trljaju ruke jer su došli do dodatnog kapitala koji će moći investirati i tako polučiti dodatne profite. Koliko ih je to stajalo? Osnivački ulog - određeno vrijeme. Do tada će se ti troškovi razgraničiti i biti subvencionirani od strane poreza. Tko ima daj mu još; rekao bi narod. Ali nije u tome problem. Problem je u tome što su mirovinski fondovi došli do sredstava temeljem zakonskih odredbi a ne povećanjem štednje stanovništva. Tko je izgubio? Država. Dragi čitaoče pitaš se: kako je to moguće kada svi traže smanjenje rashoda države a ona se odriče dijela svojih prihoda?

Da ponovimo lekciju. Drugi stupanj mirovinske reforme definiran je smanjenjem doprinosa za mirovinsko osiguranje iz osobnih dohodaka sa 19,5% na 14,5% i tih pet posto zaposlenici mlađi od 50 godina će uplaćivati u izabrani mirovinski fond. Država će stoga imazti manji priljev sredstava temeljem doprinosa za mirovinsko osiguranje tzv. međugeneracijsku solidarost. Kako će namiriti sredstva? Dio će država dobiti nazad jer je zakonom propisano da dio plasmana fondova se mora usmjeriti u državne obveznice. Preostali će dio, kako nam je najavio «Jutarnji list», država morati drugim putem namiriti vjerojatno dodatnim zaduživanjem. Pri tome će se fondovi «angažirati» u privatizaciji Ine i HEP-a. Ovo narodskim jedzikom znači da će se najznačajnije hrvatske tvrtke koje su još u vlasništvu države prodati mirovinskim fondovima koji su prikupili sredstva koje im je prepustila država.

Bilanca će iizgledati ovako: država neće više biti vlasnik obiteljskih dragulja već to postati mirovinski fondovi. Kako su mirovinski fondovi u vlasništvu inozemnih vlasnika preko bankarskog sustava to će inozemni vlasnici upravljati ovim sistemima a da nisu dali niti jedne lipe. Svakako učinkovito i svakako konačno rješenje hrvatske privrede i njezinog bogatstva. Ovome ne želim dati nikakav komentar.