Naslovnica Rifin's news OPATIJA – jučer, danas, sutra

OPATIJA – jučer, danas, sutra PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Četvrtak, 11 Studeni 2004 20:11



JUČER

U bivšoj Jugoslaviji Savjetovanje ekonomista u Opatiji predstavlljalo je najozbiljniji skup i pojavljivanje/nepojavljivanje na Savjetovanju imalo je višedimenzonalne poruke. Ako si u ekonomskoj politici nešto značio morao si biti u Opatiji.

Ovo nije bilo slučajno. Naime, prije donošenja Rezolucije o ekonomskoj politici za slijedeću godinu o namjerama Vlade (Tada se to zvalo Savezno izvršno vijeće) raspravljalo se je temeljem dokumentacije i analitičkih materijala koji su branili/osporavali namjere vlasti. Moram reći da je to bio prilično demokratski skup ukoliko se nije iznosila politička interpretacija. Kako je Jugoslavija funkcionirala u uvjetima oligopolne strukture to i nije bio neki posebno ograničavajući čimbenik.

Opatija je gotovo uvijek imala svog odraza u konačnoj Rezoluciji o ekonomskoj politici koja je predstavljala temeljni program što će vlast raditi u narednoj godini. Kritike koje su tom prilikom iznošene nisu uvijek bile u ekonomskom pogledu sasvim fair ali imajući u vidu interese dijelova u odnosu na cijelinu stvari su se ipak «peglale».

Opatija je prema tome bila mjesto na kojem je bilo moguće promjeniti mišljenje vlasti.

DANAS

Opatija ove godine, ni prethodne nisu bile bitno različite, postaje mjesto predizbone kampanje u kojoj se ne slažu predsjednici Države i Vlade. Predsjednik države identificiorao je (konačno) probleme hrvatskog gospodarstva i, temeljem identifikacije, eksplicirao svoje nezadovoljstvo kritizirajući ciljeve koje ima današnja Vlada (prethodna je imala iste ciljeve – sic!) zalažući se pritom za povećanje privredne aktivnosti i povećanje zaposlenosti. Ocjena stanja i zahtjevi su opravdani ali je njih trebalo iznijeti prije četiri godine. Od 2000. godine dug Hrvatske se je povećao za gotovo 17 milijardi dolara. Ima li se u vidu nacionalni društveni proizvod stvari su više nego zabrinjavajuće. Osporavanje uloge i položaj MMF-a od strane predsjednika Hrvatske je na mjestu iako o tom pitanju u svom mandatu do sada nije raspravljao. Predsjednik Sanader je vrlo neuvjerljivo dijagnosticirao značaj i ulogu MMF-a i stiče se dojam kao da je u Opatiji riječ o predstavi a ne o skupu ekonomista. Ipak mora se reći da se retorika Sanadera i Račana bitno ne razlikuje u relevantnim elementima.

Dokaz za iznijetu tezu je izjava gospodina Sanadera da je Proračun za 2005. godinu socijalni i razvojni. Naprosto ako definiramo socijalni program kao zaštitu nemoćnih i obespravljenih i razvojni program kao dinamiziranje privrednog razvoja nije moguće ovogodišnji proračun nazvati ni socijalnim ni razvojnim. Možda ja ne shvaćam suštinu stvari.

SUTRA

Kako ovakva Opatija nema smisla da se naziva ekonomskim skupom i kako hrvatsko gospodarstvo svakim danom postaje sve nekonkurentnije a resursi su da se nešto promjeni sve manji vjerujem da će se «očistiti» jedna od narednih Opatija svim naplavinama i postati Skup na kojem će obnašatelji vlasti dokazivati ekonomskim analizama opravdanost svojih politika a neće zlorabiti Skup kako bi promovirali svoje političke programe bez obzira da li se radi o predizbornoj kampanji ili ne. Sudionici na tim skupovima ponovo će biti ekonomski analitičari koji imaju što reći i to, kako bi naš narod rekao - u Brk. U protivnom Opatija može postati alibi vladajućim da im se nisu uputile kritike iako su za to imali mogućnosti i to baš u Opatiji.