Naslovnica Rifin's news "Diskrecija" - zagarnatirana

"Diskrecija" - zagarnatirana PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Nedjelja, 04 Veljača 2001 19:45

"Novi list" pita: "Propast banke Tuđmanova unuka Dejana Košutića?

"Jutarnji list" odgovara: "Kaptol banka ide u stečaj".

Ništa se promjenilo nije. I dalje se banke zatvaraju prije nego o tome donesu odluku nadležni organi. Kako je to moguće?


Postoji brojni načini kako se "analitički" mogu anticipirati događanja. Za sve su potrebne inforamcije. Ako imate informacije tada ćete već nekako zbrojiti dva i dva. To je bar jednostavno.

Neki su novinari očito dobro informirani o zbivanjima u bankarskom sistemu čak o stvarima koje bi morale biti zadržane u diskreciji, da ne kažemo tajnom, dok se o tim pitanjima ne odredi centralna banka.

Interesanto je kako se u centralnoj banci, u nekim slučajevima, može doći do relevantnih informacije. Izgleda da postoje zajednička obilježja centralnoj banci i vrši (naprava s kojomo se lovi riba ali se more ne može zadržati) sve curi i ništa ne ostaje tajnom.

Vjerujem da je sve to slučajnost jer ako nije tada su stvari odista zabrinjavajuće. S jedne strane nikakva informacija ne može ostati u centralnoj banci, a, s druge strane, ne želimo ući u analizu događanja u bankarskom sistemu proteklih desetak godina. Odista sve je nejasno i ostaje da se "gata" što se doista zbilo u hrvatskom bankrastvu - na štetu svima; posebno Hrvatskoj narodnoj banci i Ministarstvu financija. S ovom pričom postajem i sam sebi dosadan. Problem je, međutim, što mi nitko javno ne odgovara zašto se to ne čini. Ako su to viši državni interesi samo mi namignite i ja to neću više spominjati.

Vratimo se temi. Što će se dogoditi ako HNB ne donese odluku o stečaju već odluku, recimo, o likvidaciji. Neslužbeni izvori su neslužbeno progriješili i nikome ništa. Tiraža nije izostala. Novinarski kodeks ostaje netaknut. I nikom ništa. Odlično.

Pitam se da li je javnosti jasno da ne postoji niti jedna banka na svijetu, o kojoj se počne šuškati kako je nesigurna, da će se bez intervencije monetarne vlasti spasiti. Prema tome, iako sada nemamo najavu guvrernera centralne banke da će ta i ta banka ići u stečaj (što se je događalo na ovim prostorima i što je, blago rečeno, suludo; svi se pozivaju na FED ali nitko pri tom ne govori o diskreciji kojom on provodi svoju politiku).

Ako je centralna banka izvor informacija tada je to vrlo opasna igra. Neka se napravi red od stotinjak građana pred bilo kojom bankom i neka samo kažu da podižu svoju ušteđevinu ta će banka otići u stečaj. To je to. Povjerenje je temelj bankarstva i kada se ono naruši događaju se stvari koje će se sutra dogoditi sa Kaptol bankom. O njoj neznam ništa i niti je branimm niti je napadam. Zalažem se za principe koji se moraju ispoštovati kod profesionalaca. Ako je pak neformalna informacija procurila iz HNB tada se ona mora što šta zapitati.

Zaključno. Možda ne bi bilo loše zatvoriti sve domaće banke i tako ih nema bogzna koliko i tada će problem biti rješen. "Strane" banke i tako žive svoj život koji je različit od našeg domaćeg života. Stvaranje velike nacionalne komercijalne banke nas ne interesira jer će ionako sve rješiti tržište. To što tržište nikad i nigdje nije rješilo niti jedan problem to je problem ekonomskih teoretičara da pronalaze razloge pro i contra zašto je to tako.