Naslovnica Rifin's news Restrukturiranje u Plivi se dinamizira

Restrukturiranje u Plivi se dinamizira PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Utorak, 18 Siječanj 2005 19:35



Evo najprije nekoliko činjenica što su ih sredstva priopćavanja objavila:

“Prošloga je tjedna Uprava Plive d.d. naredila rukovoditeljima četiriju Plivinih tvrtki kćeri da do kraja tjedna izrade izvještaje o kadrovskoj strukturi u svojim tvrtkama s ciljem "optimaliziranja broja zaposlenih". Početkom ovoga tjedna Uprava će na osnovi tih izvještaja izraditi detaljniji plan optimaliziranja broja zaposlenih u najvećoj hrvatskoj farmaceutskoj industriji, a o svojim će odlukama obavijestiti dva Plivina sindikata.

Mjesecima se špekulira da će Plivu morati napustiti deset posto zaposlenika, što bi značilo tristotinjak ljudi. Među njima je stotinjak znanstvenika istraživača. Proteklih tjedana, doznaje se, također još neslužbeno, napravljeni su svojevrsni popisi ljudi za otkaz, a na njima je, navodno, 220 imena, među kojima 70-ak istraživača.

Otpuštanja će zasigurno biti u četirima Plivinim tvrtkama: u samoj Plivi d.d., koja je krovna kompanija, potom u Plivi Hrvatska d.o.o., u tvtki kćeri Pharmaing d.o.o., te u Plivinu Istraživačkom institutu.

Otpuštanja se ne očekuju jedino u Plivinoj tvrtki Istraživanje i razvoj, koja je već lani u srpnju doživjela reorganizaciju i konsolidaciju broja zaposlenih. Uprava Plive troškove otpuštanja već je ukalkulirala u ovu godinu. Budući da će otpušteni radnici dobiti oko 200 tisuća kuna otpremnine, procjenjuje se da će na to potrošiti 50-ak milijuna kuna.”

O Plivi je na ovim stranicama već pisano. O Plivi ponovno pišem samo zato da naglasim kako valja s rezervom davati ocjene o bilo kojoj tvrtki. Naime, kao što znamo Pliva je bila vlasnik patenta koji je bitno doprinosio učinkovitosti tvrtke. Svi su očekivali, a što je Uprava svojim javnim priopćavanjima podržavala, da će se prihodi od patenta iskoristiti u istraživanju novih lijekova i kako će se tržištu prije isteka patentnih prava ponuditi novi proizvodi. Danas znamo da tih novih rješenja naprosto nema. Ukratko od uzorite tvrtke u vrijeme samoupravnog socijalizma danas imamo tek ostatke i to vam je, dragi čitaocče, famozni time lag u ekonomiji.

Nadam se da će Uprava Plive “isplivati” iz svojih poteškoća i da će smoći snage da primjereno odgovori na trenutne probleme. Ipak, u farmaceutskoj industriji kada jednom krenu problemi i započme zaostajanje tada se to zaostajanje obično dinamizira. Zaključak je jasan: samo vodeće tvrtke koje temelje svoj razvoj na znanju mogu ući u tržišnu utakmicu.

Ono što posebno želim istaknuti je upozorenje onima koji olako “otkrivaju” formule razvoja: u svijetu nije problem proizvoditi već je problem prodati i to ne prodati da bi prodali već da zadovoljite potrebu potrošača na takav način da on i sutra ponovno kupi vaš proizvod. Kada je riječ o farmaceutskoj industriji tada je mogućnost prodaje i novog proizvoda vrlo skup i dugoročan proces.

Prema tome, zaostatak hrvatske privrede neće nestati preko noći i to ne zato što nije nastao preko noći (ovo je moguće zbog nelinearnosti vremena) već, naprosto, zato jer se ekonomski sustav temelji na krivim (nerealnim) postavkama a koje se, na žalost, još nisu identificirale od strane hrvatske vlasti.