Naslovnica Rifin's news Cijene nafte, benzina i porezni prihodi

Cijene nafte, benzina i porezni prihodi PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Utorak, 11 Srpanj 2006 18:43



Stručnjaci nam predviđaju cijenu barela nafte od 100$. To je dvostruko više nego što košta barel nafte danas. Nema jeftine energije. Jeftina energija je prošlost. Budućnost nam donosi sve veće cijena svih izvora energije. Energija će postati temeljno ograničenje daljnjeg razvoja svih zemalja. Nerazvijene će zemlje još više zaostajati za razvijenima. To se lijepo vidi koliko se troši energije po jedinici domaćeg društvenog proizvoda. Japan je pred četvrt stoljeća trošio svega polovinu energije po jedinici društvenog proizvoda u odnosu na potrošnju u SAD.

U Hrvatskoj o ovom prevažnom pitanju se govori tek putem lobija. Interes Hrvatske u dugom roku nikog ne interesira. Tako sindikati govore o potrebi smanjenja poreza na naftne derivate kako bi se radnici i dalje vozili automobilima. To dobro zvuči. Drugo je pitanje da to nije u dugom roku realno. Poslodavci također traže smanjenje trošarina na naftne derivate jer je to u interesu profitne logike. Država obećava intervenciju jer se i ona mora sviditi svojim biračima.

Složeno je pitanje da li smanjenjem trošarina braniti postojeću maloprodajnu cijenu nafnih derivata.

Postojeće rješenje koje usporava rast cijena temeljem smanjenja trgovačke marže je kratkoročno i vjerojatno štetno po budućnost naftne industrije. INA kao najveći proizvodni sustav u Republici Hrvatskoj nikako ne bi trebala biti žrtvovan zbog interesa bilo kojih lobija. Ovo vrijedi čak i u uvjetima potpune privatizacije (internacionalizacije) INA-e.

Kako smatram da će cijena nafte i dalje rasti to otvaram raspravu na ovim stranicama. Svi koji žele progovoriti o tom pitanju mogu putem e-maila sudjelovati u raspravi.

Kako bi potakao raspravu postavljam slijedeću hipotezu: cijenu benzina valja povećati ne samo temeljem povećanja cijene nafte, već i povećanjem trošarina. Ovo iz razloga jer Hrvatska uvozi naftu što znači rast uvoza i, shodno tome, povećanje deficita trgovačke odnosno platne bilance. I dalje, povećanje trošarina uz restrukturiranje javnih rashoda otvara mogućnost uravnoteženja proračuna i, možda, smanjenje javnog duga. Socijalne slučajeve valja rješavati besplatnim gradskim i međugradskim prijevozom, posebno željeznicom koja ionako nedovoljno koristi raspoložive/instalirane kapacitete.

Gospodo čitatelji, ring je slobodan.

Dobor došli.