Naslovnica Rifin's news Povijesna seoba Hrvata u kuću duhana

Povijesna seoba Hrvata u kuću duhana PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Nedjelja, 22 Srpanj 2007 12:36


Povijesna seoba Hrvata u kuću duhana

Riječ je o zgraadi koja dominira Jagićevom uliciom i dio je Klaićeve ulice. Nasuprot Klaićevoj ulici nalazi se pumpna stanica (INA) koju sam nazvao nesrećom Tvornice. Svi napori da se zatvori ostali su bezuspješni. Hidroskopni duhan i benzinskih para nemaju ništa zajedničkog osim porezne izdašnosti.

U vrijeme kad sam bio glavni direktor Tvornice duhana Zagreb namjeravali smo se preseliti na novu lokaciju. Društveno vlasništvo i niska akumulativna sposobnost duhanske grane prisilili su nas da budemo kreativni. Poslovna kombinacija koja bi omogućila izgradnju nove Tvornice na novoj lokaciji bez velikog kredita (privreda je u uvjetima tadašnje inflacije bila naglašeno nelikvidna; ovo nije bila osobitost samoupravnog modela privređivanja).

Istovremeno se je naveliko raspravljalo kako valja naći lokaciju za Mimarin muzej. U igru sam pokušao uvući i našu Tvornicu tim više što je stari dio tvornice spomenik kulture. Uvijek su tvornice duhana bivale građene na lijepim lokacijama a u izgradnji se nije štedjelo. Pogledajte samo zdanja u Bosni i Hercegovini koje je izgradila Austro-Ugarska. Konačno radilo se o državnom monopolu. Danas imamo quasi monopol.

Samo da spomenem da je Tvornica duhana svoju manufakturnu aktivnost započela u zgradi današnjeg Rektorata nasuprot Hrvatskom narodnom kazalištu. Tvornica duhana jedna je od najstarijih privrednih subjekata u Hrvatskoj osnovana 1817. godine.

Ovo što ste, dragi čitaoče, upravo pročitali razlog je ovom neubičajenom napisu ali, dozvolite mi još malo osobnosti, meni imponira da će se u zgradi Tvornice smjestiti muzej.

I analiza postojećih resursa govori u prilog muzeju. Pored velikog izložbenog prostora u kompleks Tvornice ulazi i hala na dva nivoa koja je izgrađena početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća što će poslužiti za mnoge aktivnosti za koje postojeći muzeji nemaju uvjete ili su oni ograničeni.

I konačno valja podržati namjere Vlade i zahvaliti se Anti Vlahoviću koji “dug” zatvaranja Tvornice “vraća” na najbolji način Gradu Zagrebu i Hrvatskoj.

To se zove socijalna senzibilnost.

Svaka čast.