Naslovnica Rifin's news Prošlo je 140 godina od izdanja prvog toma Kapitala Karla Marxa

Prošlo je 140 godina od izdanja prvog toma Kapitala Karla Marxa PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Srijeda, 25 Srpanj 2007 12:32


Prošlo je 140 godina od izdanja prvog toma Kapitala Karla Marxa

Na današnji dan prije 140 godina objavljen je prvi od tri toma Marxovog Kapitala. To je bio kulturan, znanstveni, filozofski itd. događaj koji je značajno preomjenio poglede na svijet. Treba reći da je objava prvog toma Marxovog kapitala bio i revolucionarni čin. Nakon sloma boljševizma samo se istočni dio Europe ne sjeća sa zahvalnošću doprinosa Karla Marxa. U razvijenim tržišnim ekonomija na vaodećim sveučilištima i dalje se proučava Karl Marx. U izboru osoba tisutljeća Karl Marx zasuzima prvo mjesto. Nije to slučajno. Njegov intelektualni genij nikoga koji je vjerovao u znanost,u analitički instrumentarij kojom je znansost testirala hipoteze nije ostavi prostodušnim. Tek je neznanje osporavalo Karla Marxa. Odista je traagično za društvene znanosti da Marx nije objavio drugi i treći tom Kapitala već je to učinio Fridrih Engels. Engels nije bio Marx i ostaje neodgovoreno pitanje što bi uistinu bilo pisano u drugom i trećem tomu Kapitala.

“Akumulirajte, akumulirajte u tome je sav Mojsije i proroci” jasno je upozorenje u kojem će se pravcu razvijati kapitalizam. Rad u odnosu na kapital bio je bez podruštvljenja proizvodnje tek otuđenje u kojem su radnici bili eksploatirani i u tom i takvom odnosu radnici su bili kako bi to slikovito rekao Miroslav Krleža “maslavc za topove”. Svu bijedu radničke klase pokazao je Pvri svjetski rat. Ruska revolucija nije bila oživotvorenje ideja Karla Maarxa već njihov pogreb.

Danas u globaliziranom svijetu u kojem kapital marginalizira rad čak u većoj mjeri nego što je to stari Kaarl Marx mogao i zamisliti globalne;institucije proučaavaju misli Karla Marxa.

Podsjećanje na djelo Karla Marxa nije nostalgija. Konačno, tko sam ja da obanavljam misli Karla Marxa? Ovaj napis ima za cilj da podsjeti čitaoce na lik i djelo Karla Marxa koji je ponudio vjeru temeljem “Manifesta” u bolje sutra. Ideologiziranje ne treba Karlu Marxu on je svoje napisao i njegovo djelo je život potvrdio.

Boljševizam koji je za svoju osnovu uzeo nauk Karla Marxa ga je samo zoupotrebio.

Na kraju želim istaći da je djelo Karla Marxa nezaobilazno u rješavanj rastućih problema Čovjeka i Zemlje. Veliko Č i veliko Z znači da se mora naći koegzistenijca između rada i kapitala. U protivnom ova naša plantea toliko različita od sviju poznatih planeta ljudskom djelatnošću (čitaj: kapital odnos) radi protiv sebe.