Naslovnica Rifin's news Tržišna vrijednost PetroChine veća je nego vrijednost Exxona i General Electrica zajedno

Tržišna vrijednost PetroChine veća je nego vrijednost Exxona i General Electrica zajedno PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Četvrtak, 08 Studeni 2007 08:43


Tržišna vrijednost PetroChine veća je nego vrijednost Exxona i General Electrica zajedno

Ni jedna zemlja nije nikada ostvarila tako visoke stope rasta tijekom više desetljeća, uključivo i Japan, kao Kina. Odista čudesni rezultati. Ne radi se samo, iako dominira, o činjenici da je radna snaga u Kini jeftinija u odnosu na radnu snagu u drugim zemljama i, temeljem toga o razvoju putem klasičnih tehnologija, odnosno proizvodnih procesa, već Kina ostaavaruje svoj razvoj i novim tehnologijama koje imamo samo u najrazvijenijim zemljama. Kina si je postavila cilj da postane vodeća zemlja i u novim tehnologijama i tako postane jedan od lidera novih tehnologija u svijetu. To možemo iščitatia iz najavae da kinezi žele eksploatirati Mjesec za što, koliko je meni znano, nije iskazala interes nijedna zemlja. Iako zaostaje i u tehnologijama koje su bitne za osvajanje svemira i Kina je tek “početnik”, ipak, svjesna svoje znanstvene inferiornosti, postavila si je tako ambiciozan cilj. Da je netko tako nešto izjavio, bez obzira koliko bio visoko rangiran dužnosnik; vijest bi se nalazila u rubrici “Vjerovali ili ne”. Ovako, danas nitko ne sumlja da će rečeno kinezi ostvariti.

I dok se nije ni stišala prašina oko objave namjere osvajanja Mjeseca, kinezi nas ponovno “šokiraju” njihova PetroChina postaje najveća svjetska kompanija. I to ne najveća par postotaka iznad slijedeće već najveća kompanija u svijetu ako se zbroje tržišne vrijednosti dva diva kao što je to Exxon i GE. Odista impresivno. Sedam sestara dobili su “preko noći” novu sestru koju još prije desetak godina nisu priznavali. To je priča koja se zove Kina.

Ovo pišem iz razloga jer postoje ekonomisti koji misle i, što više, tvrde da je stanje u svjetskom gospodarstvu determinirano globalnim kretanjima i da nije moguće ništa učiniti na nacionalnom planu. Reći ćete Kina nije dobar slučaj. Ja vam odgovaram ni Slovenija nije trebala uspjeti a uspjela je! Neoliberalizam je nametnut model razvijenih zemalja koje same vode intervencionističku politiku. Male i nerazvijene zemlje “moraju slušati” i podrediti se kapital odnosu. Vlade koje imaju snažan patriotski osjećaj znaju za tu i takvu politiku i traže i nalaze svoj put. Ne sve. Ali ako ne tražite nećete ni naći.