Naslovnica Rifin's news Cijena energenata – raste li raste.......

Cijena energenata – raste li raste....... PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Utorak, 27 Svibanj 2008 22:02


Cijene nafnih derivata opet rastu. Najavljeno je da će cijena električne energije porasti između 10 i 20%. I ostali energenti će se „uklopiti” u navedenu sliku kako se ne bi poremetio relativni odnos cijena. Očito je da dugogodišnje „zaostajanje” cijena električne energije više nije moguće održati. Očito je, također, da cijena sirove nafte ima svoju logiku. I očito je, na žalost, da će Vlada imati alibi zašto se je inflacija dinamizirala. Dinamiziranje inflacije, po mome mišljenju, samo se dijelom može objasniti kretanjem cijene nafte, sirovina i hrane. Hrvatsku muče neuporedivo ozbiljniji problemi strukturne naravi.

Rast cijene naftnih derivata povećat će porezne prihode pa će, sukladno mišljenju MMF-a, tako povećani porezni prihodi značajno doprinijeti uravnoteženju proračuna iako će se proračun i ove godine značajno povećati.

Tu ne završava priča. Rast cijene energenata uz stagnantni izvoz povećat će deficit robne razmjene s inozemstvom što će donijeti proračunu nove poreze. Sve će, ako Bog da, biti popraćeno prihodom od turizma i optimizam Vlade pokazat će se „opravdanim”. Ne ostvarimo li značajniji rast prihoda, temeljem turizma, stvari bi se mogle dodatno pogoršati.

Ponavljam, što sam u nekoliko navrata prioćio sredstvima javnog priopćavanja, stanje u hrvatskom gospodarstvu je zaabrinjavajuće i povećanje cijena nafte, sirovina i prehrambenih proizvoda samo dodatno dramatiziraju stanje a nikako nisu dijagnoza stanja hrvatskog gospodarstva. U tom smislu bilo bi razborito formirati ekspertni tim nezavisnih ekonomista koji bi uz ministra financija i guvernera centralne banke identificirao stanje i ponudio učinkovitu/primjerenu ekonoomsku politiku. Znam da me Vlada neće ćuti. O stanju hrvatskog gospodarstva pišem punih osam godina na ovim stranicama. O potrebi zaokreta ekonomske politike pišem još od 1992. godine. One zaboravne pozivam da pročitaju što sam tada napisao i u kojoj mjeri napisano odstupa od današnjih kretanja. Osim toga da ne bude zabune pokrenuo sam časopis „Ekonomija/Economics” u kojem su najviđeniji ekonomisti Hrvatske i ove regije objavili svoje ocjene o stanju i perspektivama hrvatskog gospodarstva. Časopis možete naći u svim većim bibliotekama i gradskim knjižnicama.

Prema tome, mnogi su upozoravali kuda ide hrvatski brod i nije istina da se stvari nisu sagledale i da nije bilo blagovremenih upozorenja. Ignoriranje nalaza pojedinih ekonomskih analitičara, prema tome, bilo je kontraproduktivno, odnosno štetno za hrvatsko gospodarstvo.