Naslovnica Rifin's news Kineski poučak

Kineski poučak PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Utorak, 11 Studeni 2008 21:37



Kina, s pravom, postaje sve značajniji čimbenik globaliziranog gospodarstva. Od nje se je očekivalo i dočekalo rješenje za probleme kineskog gospodarstva. Paket mjera pomoći će ne samo kineskom gospodarstvu već će biti snažna poluga u prvaldavanju svjetske krize. Ono što može Kina očito nije u stanju učiniti niti jedna država.

Što će Kina učiniti?

U maniri dobrog starog J.M.Keynesa usmjerit će 600 milijardi dolara kako bi potaknula privrednu aktivnost i tako usporila povećanje nezaposlenosti odnosno, što je isto, održala što je moguće veći rast nacionalnog gospodarstva. Priča je prilično jednostavna kineska vlada povećat će javne radove.

Najprije valja reći da je Kina zemlja sa najvećom apsolutnom štednjom u svijetu. Veličina štednje bila je uspmjerena na investicije na nacionalnoj razini odnosno na izvoznu orijentaciju kineskog gospodarstava. Sada kad je svijetsko gospodarstvo u recesiji smanjuje se mogućnost izvoza pa, smanjenje potražnje za kineskom robom, je potrebno na bilo koji način supstituirati smanjenje potražnje. Odgvor je jasan kineska država raspolaže rezervama koje će usmjeriti u javne i quasi javne radove. To će održati visoku dinamiku rasta potražnje a, istovremeno, riješit će se cijeli niz pitanja koja su godinama čekala rješenja. Od te i takve politike imat će koristi i svjetsko gospodarstvo i nije čudo da namjere kineske vlasti podravljaju čelnici dugih zemalja odnosno financijskih institucija.

Druge zemlje, poglavito SAD, koje su imale kronične deficite nasuprot kineskom suficitu nisu u stanju poduzeti slične mjere i njihov pristup u rješavanju krize biti će neuporedivo bolniji. Drugim riječima, Kina će postojeću financijsku i gospodarsku krizu iskoristiti da rješi neke unutražnje probleme dok će se svijet suočavati sa rastom nezaposlenosti i padom životnog standarda svojih građana.

Svaka čast!