Naslovnica Rifin's news Hrvatska širi zabrinutost

Hrvatska širi zabrinutost PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Srijeda, 01 Travanj 2009 20:43


Nakon što su predsjednik države i predsjednik vlade Republike Hrvatske odbili sastanak s američkim predsjednikom, na kojem su se trebale dogovoriti mjere kojima bi se bar usporila ekonomska kriza, na pozornicu stupa Europska unija, putem Slovenije, da nagovori hrvatske vlasti na pregovore. Na novinarski upit zašto je Slovenija zadužena za pregovore, iz bliskih izvora saznajemo, Europska unija je svjesna svoje male pregovaračke snage i jedino iskreno prijateljskvo Hrvatske i Slovenije može uroditi plodom. Naime, kao što je znano ove su dvije zemlje zajedno u miru živjele više stoljeća što i danas njeguju na svim razinama. Osim toga, ne treba zaboraviti, napominju isti izvori, da na relaciji Slovenije i Hrvatske nema niti jednog spornog pitanja pa, prema tome, je moguć dijalog iskrenih prijatelja. I dalje, navodi isti izvor, Hrvatska je snažan invesitior u Sloveniji pa se ocjenjuje da neće tek tako dovesti u pitanje svoje interese od nekoliko desetaka milijardi eura.

Da posjetimo. Temeljni razlog zabrinutosti G-20 sastoji se u činjenici što Hrvatska kupuje sve tvrtke koje danas dominiraju u novim tehnologijama, pa, s pravom, postoji zabrinustost da bi Hrvatska mogla preuzeti i, što je zabrinjavajuće, kontrolu daljnjeg razvoja novih industrija. Naime, izdvajanje od 13% društvenog proizvoda u znanost, bez obrazovanja, čini Hrvatsku znanstvenom silom koju valja više nego respektirati. Poznato je da najuglednija znanstvena imena danas djeluju u Hrvatskoj i da su dva od tri pronalaska iz Hrvatske. Pri tome, nije nevažno, hrvatski bankarski sustav kontrolira preko 32,5% bankarskog sustava Europske unije i gotovo 27% (26,9865%) američkog bankarskog sustava što Hrvatskoj daje dramatičnu prednost pred bilo kojom zemljom ili regijom u svijetu. Upravo agresivnost hrvatskih banaka i investitora, po mišljenju ekonomskih analitičara, bila je katalizator nastanku svjetske financijske, pa potom, ekonomske krize. Neki smatraju da je to Hrvatska namjerno učinila kako bi, koristeći globalnu krizu, poboljšala svoj položaj.

Ono što posebno zabrinjava je činjenica da hrvatski biznis, povezan sa hrvatskom vladom, sinhronizirano djeluju i da danas manjak radne snege, u vrijeme kad svijetom dominira nezaposlenost, iznosi više od 1.000.000 radnika od čega je 700.000 visokoobrazovanih. Kao što je poznato, strategija znanstvenog razvoja Hrvatske priprema magaprojekt o gospodarskoj eksploataciji Marsa 2040. godine. Ovaj projekt Hrvatska nije spremna podijeliti s drugim znanstvenim institucijama, već angažira pojedine znanstvenike koji se, po visokim hrvatskim znanstvenim kriterijima, mogu uklopiti na tako zahtjevnom projektu.

Predstavnici Japana, Kine, Indije, Singapura, Tajvana ..... dive su uspjehu Hrvatske i smatraju da je njihov uspjeh, azijski izazov, zadnjih desetljeća tek labuđi pjev u odnosu na rezultate koje je ostvarila Hrvatska. Problem je ostatka svijeta što nije u stanju oponašati hrvatska rješenja. Tome su mnogi razlozi a temeljni je što oporezivanje u Hrvatskoj manje od 15% društvenog proizvoda što je nekoliko puta manje od porezne presije u razvijenim zemljama. Naprosto, kažu naši sugovornici iz razvijenih zemalja, slučaj Hrvatske je toliko transparentan, ali ga nije moguće implementirati u drugim zemjama, zbog viokog stupnja demokratske slobode što do sada nigdje osim u Hrvatskoj nije ostavareno. Upravo ta transparentnost čini Hrvatsku toliko moćnom. Naime, nastavljaju naši sugovornici, u Hrvatskoj se svaki projekt od znčaja za zemlju donosi putem referenduma i financira putem samodoprinosa pa obnašatelji vlasti služe narodu u na najbolji mogući način.

Ipak, kako saznajemo iz bliskih izvora hrvatskih vlasti, postoji mogućnost za otvaranje dijaloga ukoliko se Hrvatskoj prepusti čelna mjesta u IMF-u, WB-u i WTO-u. Na ostatku svijeta je da razmisli, rekli su nam, mi nismo protiv dogovora ali se realiteti moraju uvažavati.

Prvi april!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!