Naslovnica Rifin's news Hrvatsko gospodarstvo bolje od europskog

Hrvatsko gospodarstvo bolje od europskog PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Četvrtak, 07 Svibanj 2009 20:23


procjenjuju ekonomski analitičari Europske Unije.

Opet smo bolji i katastrofičari nisu u pravu, moglo bi se zaključiti ako usporedimo planirano smanjenje privredne aktivnosti i zaposlenosti u Hrvatskoj i EU u ovoj i slijedećoj 2010. godini.

Da li je to vjerodostojna analiza, duga i druga je priča.

U prvom kvartalu ove godine industrijska proizvodnja u Hrvatskoj se je smanjila za gotovo 11% što predstavlja smanjenje, grubo rečeno, na godišnjoj razini od gotovo 3%, pa bi, prema tome, u preostalom dijelu godine privredna aktivnost morala biti na razini prošle godine. Po mome skromnom mišljenju takvo očekivanje privredne aktivnosti u preostalih devet mjeseci ove godine nije realno.

EU predviđa smanjene privredne aktivnosti od 4% pri čemu najveći dio tog smanjenja se, iako ne kao ponder, odnosi na nove članice. Intervencije vlada razvijenih gospodarstava čine baš sve kako bi se smanjili učinci gospodarske krize u njihovim gospodarstvima. To se najbolje vidi po kretanju očekivanog deficita proračuna u odnosnim zemljama. Naime, politika javnih rashoda i svekolikih pomoći gospodarstvu u tim zemljama pokazuje kako EU funkcionira u uvjetima krize. Neki protivinici EU upravo u tekućoj ekonomskoj politici odnosnih zemalja proglašavaju EU uspješnim modelom ali samo u uvjetima poleta ali ne i recesije.

Hrvatska koja je uvijek trošila iznad svojih mogućnosti sada mora štedjeti što ima kontraktivan učinak na gospodarstvo. I to bi po procjeni analitičara EU moralo dnijeti bolji rezultat. Tanja Torbarina bi rekla - moš mislit.

Međutim, najava o boljem stanju hrvatskog u odnosu na europsko gospodarstvo može se interpretirati kao pohvala vlasti da radi dobre stvari. Ako je to odista tako tada svi moji napisi moraju završiti na smetlištu i ja bih morao prestati pistati o gospodarskim problemima.

Zašto dramatiziram?

Dramatiziram upravo zato što stanje u hrvatskom gospodarstvu ne da nije dobro, ono je zabrinjavajuće. Upravo činjenica da stanje gospodarstva ovisi o naklonosti vjerovnika pokazuje svu tragediju hrvatskog gospodarstva.

O stanju gospodarstva se ne priča jer su lokalni izbori trenutno najznačajniji događaj. U mnogim sam izjavama, koje su prenijela sredstva javnog priopćavanja, ukazivao na neučinkovitost i birokatiziranost hrvatske države koja dnevno isporučuje račune poreznim obveznicima koje oni sve teže plaćaju. Upravo zaduživanje u inozemstvu pokazuje, po meni dokazuje, kako vlast u uvjetima rastuće krize poseže za dodatnim kreditima ne pitajući za cijenu koju pti tom moramo platiti.

Očekivanja kako će u narednoj godini biti bolje podsjeća me na onu Keynesovu priču o „Alici u zemlji čudesa” gdje se pekmez uvijek obećava sutra a nikako da se osigura danas.