Naslovnica Rifin's news "Ide cura preko sela 16% nevesela…"

"Ide cura preko sela 16% nevesela…" PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Ponedjeljak, 18 Prosinac 2000 19:48

Građani glavnog grada Zagreba očito su se zasitili glasovanja. Manje od petine glasača izašlo je na izbore. Kako ocjeniti odaziv birača zavisi od ugla iz kojeg promatramo nedjeljna zbivanja.

Vladajući će reći da je SDP ostvario rezultat koji pokazuje i dokazuje da građani najvećeg i najznačajnijeg grada - glavnog grada - Zagreba podržavaju postojeću politiku i da je ona na liniji svekolig napretka Hrvatske države. Posebno će biti zadovoljan gospodin Bandić čiji je i gradonačelnik. SDP će u narednom razdoblju moći u djelovima i cjelini grada provoditi "svoju" politiku. Uspjeh u Zagrebu znači uspjeh općenito. Veliki izazov ali i potencijalni odgovor svima u oporbi, ali, i koalicionim partnerima.

S druge, pak strane, oporbene stranke - kaoalicijski partneri vjerojatno neće komentirati - osporavat će rezultate izbora jer je činjenica da je svega 16,43% glasača izašlo na izbore. Prema tome, samo manji dio glasačkog tjela je smatralo da se politički odredi o provedenim izborima. Što više, reći će da, nikada nije bilo tako malog odaziva građana kao što je to bilo u nedjelju. Građani Hrvatske, nastavit će oporbeni čelnici, su do te mjere razočarani promjenama da nisu smatrali bitnim da svojim izborom kažu što misle o sadašnjosti i budućnosti. Ionako se ništa neće promjeniti. Neizvjesnost, bezizglednost bili bi kratki komentari tog i takvog promišljanja.

Ono što je sigurno nitko neće biti zadovoljan. Vladajuća stranka je nezadovoljna jer ipak nije dobila glasačku potvrdu svoje politike. Vladajući mogu iz odaziva građana isčitati političku poruku: gospodo stvari se ne odvijaju kako ste nam obećali!

Oporba će također dobiti jasnu poruku: Gospodo do te mjere ste nejasni i magloviti da čak i nezadovoljni vam ne mogu dati podršku. Odista, broj nezaposlenih, nezbrinutih, itd…., nisu smatrali potrebnim da se izjasne protiv vladajuće stranke i da dadu podršku oporbi. Njihov izlaz na izbore mogao im je donijeti prevagu? Samo se može spekulirati što bi značili za političku scenu tavki rezultati.

Kriza u društvu postaje kriza društva i očito je malodušnost temeljno određenje građana Zagreba. Sve je tako tužno i zabrinjavajuće. Vlast i oporba si moraju postaviti pitanje: Što se je to odista dogodilo od 3. siječnja do danas?

Političke stranke će različito tumačiti ove rezultate, posebno broj birača koji je izašao na izbore. Pobjednici će reći da je ostvarena politička stabilnost i da građani imaju puno povjerenje u postojeću vlast. Oporba će upravo iznijetu argumentaciju osporavati.

Očito je društvena kriza temeljni razlog zašto građani nisu izašli na izbore. Besperspektivnost građana koji nisu izašli na izbore mora u socijalnom pogledu zabrinjavati sve političare. Stvara li se možda drugi socijalni sustav mimo zvaničnog ili, još gore, nije li propuštanje izbora zapravo nesposobnost političkih stranaka da definiraju lokalne potrebe svojih građana. Kako građanima nije upućena poruka što mogu očekivati to je razočarenje bilo presudno pri odazivu na protekle izbore.

Odnos ekonomskog i socijalnog programa duboko se proživamju. Neodređenost jednog i drugog znači nepostojanje bilo jednog bilo drugog programa. U tom slučaju građani nemaju za koga glasati. Iz toga slijedi jasna poruka građana: pustite nas na miru jer vas ionako interesira vlast per se a ne na doborobit građana Hrvatske. Poruka je vrlo dramatična i ja vjerujem da nisam u pravu.